Podsumowanie roku 2023
Wielopłaszczyznowy.
Wspaniały, jeśli chodzi o relacje z ukochanymi i bliskimi ludźmi oraz podróże, wypady w góry i wszelkie inne rozrywki.
Męczący - mam wrażenie, że w tym roku musieliśmy złożyć więcej reklamacji i odwołań niż przez całą poprzednią dekadę. Niesłusznie naliczone koszty roamingu, uszkodzony w transporcie nowy mebel, farbujące od wilgoci jedwabne powłoczki na poduszki, zepsuta zmywarka, kłamstwo ze strony providera podczas podpisywania umowy o internet... oj, trochę tego było, to tych kilka, które przychodzą mi w tej chwili na myśl. Nic poważnego, ale irytujące. Ale jest i coś dobrego w tym zalewie drobnych kłopotów - otóż procent spraw rozwiązanych zgodnie z naszą wolą wynosi... 100. Tak, sto. Co jest dowodem, że absolutnie opłaca się walczyć o swoje, nawet jeśli jest to nudne czy żmudne. Zwłaszcza że na koniec, prócz zwrotu pieniędzy/wymiany produktu na nowy/umowy na specjalnych warunkach czasami dostaje się jeszcze przeprosiny od managera, okraszone bombonierką (-;
A trochę szczegółów?
Jeśli chodzi o podróże, wyszło wyjątkowo obficie.
Najpierw narty - dziesięć dni w Obergurgl w Austrii. Wyjątkowo urokliwe miejsce, z pogodą też mieliśmy szczęście - słońce przez cały pobyt. Doskonałe trasy zjazdowe i duży ich wybór, między 3k a 2k m.n.p.m., więc śnieg gwarantowany. Bardzo sympatyczni Austriacy (ci napotkani w Wiedniu nie byli tacy mili). Dni rozkosznie jednostajne - w świetle dziennym szaleństwo na stoku, po zmierzchu SPA i wreszcie pyszna kolacja (codziennie gdzieś indziej). Tę walentynkową (i zarazem rocznicę zaręczyn) spędziliśmy w restauracji Ad Vinum w sąsiednim Soelden i jeśli będziecie w okolicy, gorąco polecam. Doskonałe jedzenie, rewelacyjne wino lodowe (dostaliśmy zresztą butelkę w prezencie, bardzo miły gest) - romantyczny wieczór zapewniony.
Ja ze swej strony w Amsterdamie spróbowałam po raz pierwszy w życiu substancji dozwolonej tam, a niedozwolonej w większości krajów świata. Wyobrażałam to sobie zgoła inaczej, zaczynając od coffee shopów, o których sądziłam że będą tam wygodne sofy w komfortowym otoczeniu, okazało się natomiast, że są to ciasne, brudnawe spelunki z niewygodnymi, barowymi stołkami. Samo palenie (a raczej jego krótka próba) oraz potem wdychanie (wykonane sumiennie i starannie, jak na porządną eksperymentatorkę przystało), pozostawiło mnie z dwoma pytaniami w głowie:
a) jak to możliwe, że ludzie palą jakiekolwiek substancje, skoro to tak okropnie boli w płuca?
b) dlaczego to do cholery jest zakazane, skoro efekt jest przyzerowy, pojedyncza lampka wina daje lepszy, a jeszcze te pół h przygotowań?!
Podróże w tym roku oznaczały też wyjątkowo dużo spotkań z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną - w Dublinie, Amsterdamie, Japonii (mieszka tam od lat jeden z moich najbliższych przyjaciół i udało nam się spędzić tydzień w podróży we troje), na Śląsku i w Warszawie. Z niektórymi osobami nie widziałam się całe lata, tym piękniej było więc wreszcie znowu spotkać ich twarzą w twarz. Przy załatwianiu polskich spraw otrzymałam ogromne wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, wciąż czuję się tym wzruszona. Cudownie jest mieć takich ludzi wokół siebie.
Oczywiście robiliśmy w tym roku także wyzwanie 26 szczytów - po raz czwarty z rzędu. Biorąc pod uwagę, że praktycznie cały maj nas nie było (wyzwanie trwa od maja do października), liczbę wyjazdów i moje dwa tygodnie grypy w sierpniu, w tym roku po raz pierwszy nie zaliczyliśmy kompletu, a tylko 24 szczyty - co, biorąc pod uwagę okoliczności, uważam za i tak bardzo dobry wynik. Zwiedziliśmy też w Szwajcarii trzy (nowe dla nas) ruiny zamków.
A co w tym roku nowego i po raz pierwszy? Kilka rzeczy wymieniłam już powyżej, m.in. w opisie Japonii. Cała lista zajęłaby zbyt dużo miejsca, ale kilka przykładów:
- zaczęłam samodzielnie inwestować pieniądze (w sensie, bez udziału osób trzecich., firm itp)
- wygrałam bilety na koncert, festiwal kawy, festiwal szampana; wygrałam też kosmetyki
- opiekowałam się malutkim dzieckiem
- jechałam shinkansenem
- byliśmy na balecie „Dziadek do orzechów” (nigdy tego nie widziałam i wreszcie udało się nadrobić) i na „Ovo” Cirque du Soleil
- siedziałam na obrotowej ławce na szczycie góry
- zdobyłam trzy trzytysięczniki! z czego jeden… w sandałach trekkingowych: bo rozpadły mi się buty trekkingowe! Po prostu odpadły od nich podeszwy (guma sparciała). Fakt, były stare, choć wyglądały praktycznie idealnie, bo bardzo rzadko ich używałam (tylko na wędrówki zimowe). Pomyślałam sobie, że skoro to trzytysięcznik, to lepiej wezmę je zamiast moich normalnych wiosenno-letnio-jesiennych trekkingowców, no i proszę... Szczęśliwie miałam ze sobą sandały, jako że dzień był bardzo gorący i nie chciałam się pocić w ciężkich butach po zejściu z gór; ale musielibyście widzieć spojrzenia, jakimi obdarzali mnie napotkani na trasie ludzie! I żeby była jasność: mam wieloletnie, bardzo duże doświadczenie w chodzeniu po górach, wiem, na co mogę sobie pozwolić i w jakich warunkach terenowo-pogodowych; znam też swoje ciało i możliwości. Dlatego i tylko dlatego zaryzykowałam, wchodząc w tych sandałach (zresztą zajęło to więcej czasu niż powinno, bo szczególnie schodzić musiałam bardzo ostrożnie), ale sandałów trekkingowych w góry absolutnie NIE polecam, proszę mnie nie naśladować!
- przeszłam trzy niebieskie szlaki, z tego końcówka jednego zdecydowanie nie dla ludzi z lękiem wysokości - praktycznie pionowa wspinaczka wąziutkim żlebem (ale dałam radę! oczywiście ten szczyt robiłam w normalnych trekkingowcach, gdybym była wtedy w sandałach, to pewnie ta notka by już nie powstała... szczególnie, że był tam już śnieg i lód, bo to akurat wejście odbyło się we wrześniu)
- córeczka mojej przyjaciółki wygrała dla nas całkiem spore pieniądze na loterii w centrum handlowym: i to aż dwukrotnie! (-;
- jechałam na zip line nad rzeką Limmat w Zurychu
- widziałam największy stalagmit w Szwajcarii
- samolot, którym leciałam, musiał dwukrotnie podchodzić do lądowania w Zurychu ze względu na silny wiatr (pierwszy raz mi się tak zdarzyło odkąd latam)
- zgubiłam w oceanie bransoletkę i A. ją znalazł! Pamiętał w którym dokładnie miejscu wyszliśmy na brzeg, był wieczór, już po zachodzie słońca, więc praktycznie nieruchoma woda; bransoletka leżała dość płytko, ale i tak - prawdopodobieństwo znikome, a jednak mu się udało!
- nurkowałam przy wraku łodzi i statku (już wcześniej nurkowałam przy i we wrakach, ale nie przy tych, więc daję na listę)
- zeznawałam w sądzie jako świadek
- robiliśmy z A. uszka i pierogi na Wigilię (i wyszły całkiem nieźle!)
- widziałam z samolotu Arktykę - piękno zapierające dech w piersi
- widziałam japońskie jaszczurki z błękitnymi ogonkami; latające wiewiórki; japońskie gąsienice; największe na świecie kraby; łasicę w pobliżu mojego domu; gniazda jaskółek i kawek alpejskich z maleńkimi ptaszkami; koziorożca alpejskiego z ogromnym porożem (z bardzo bliska i to ja go wypatrzyłam! staliśmy jakieś niecałe sto metrów nad nim); iguany i curaçaońskie jaszczurki; ogromną zieloną murenę; mnóstwo pięknych ryb i innych podwodnych zwierząt, których do tej pory nie napotkaliśmy (wypisałabym Wam nazwy, ale niestety znamy się tylko z widzenia); latające ryby; świnkę plażową
- skakałam z jachtu do wody
- zgubiłam w Japonii spódnicę, a na Curaçao dół od jednego z bikini (obu rzeczy nie miałam oczywiście w tym czasie na sobie; w każdym razie wciąż nie wiem jak to się stało!)
- jadłam wołowinę z Kobe, tantanmen, okonomiyaki, teppanyaki, yakiniku (oraz inne japońskie pyszności, których nazw nie pamiętam/nie zapisałam); musztardę żurawinową domowej roboty; tofu brownie made by mój (już nie taki) mały siostrzeniec; lody sojowe, z zielonej herbaty i z czerwonej fasoli oraz najtańszego loda ever (180 yenów, czyli ok. 1 CHF - ale dobry był) i loda pokrytego złotem; liście klonowe smażone w cukrze; aburi mochi; prawdziwe jagody z bitą śmietaną (nie po raz pierwszy, ale są na liście, bo rzadko mam dostęp do takiego rarytasu); słodycze ręcznie zrobione dla mnie przez A. w fabryce Lindta; żurek K. i… gliniane ciastko - które oczywiście tylko nadgryzłam i wyplułam (rzecz się miała w Japonii, zaś Google translate wyjątkowo źle się spisał, kiedyś opowiem)
- piłam japońskie wino śliwkowe; wino lodowe; wino pomarańczowe (nie z pomarańczy, tylko chodzi o kolor, tak jak czerwone czy białe), prosecco o smaku mango
- jedną z naszych małżeńskich randek spędziliśmy w restauracji znajdującej się w zabytkowym tramwaju: jeździ się nim po Zurychu i zajada w międzyczasie fondue. Wyposażenie jest oryginalne, sprzed bodajże stu lat, wisi więc także tabliczka „proszę nie spluwać na podłogę” (-;
Z polecanych restauracji tak na szybko jeszcze na pewno ION Harbour i Grotto Tavern na Malcie; The White Room w Amsterdamie; I Tigli In Theoria w Como; japońskich nie mam siły linkować (a spisywanie byłoby strasznie żmudne) - za to mogę polecić hotel The Okura w Tokyo: był świetny; jeden z najlepszych (pod kątem pokoju, obsługi, śniadań i widoku) hoteli, w jakim w życiu byłam.
----------------
Mimo że naznaczony tragedią, był to wciąż piękny rok... Na obecny życzę sobie nieustająco zdrowia i życia dla wszystkich bliskich mi istnień i mnie samej: to w zupełności wystarczy mi do szczęścia.
Sporo się chyba chaosu wkradło do tej notki... ale jeśli miałaby czekać na poprawienie, to pewnie nigdy bym jej nie opublikowała, tak jak całej masy innych. Już nawet nie obiecuję regularnego pisania, czas mknie tak szybko - ale może uda mi się napisać coś choć od czasu do czasu.
Kinkakuji w Kyoto
Śliczna notka, wspaniały rok, mimo utraty, której bardzo współczuję. Mnóstwa przeżyć (lepszych) w 2024, więcej notek, i może kiedyś byś się odezwała, jak będziesz w Paryżu?
OdpowiedzUsuńdees scribit
UsuńDzięki! I tak, odezwę się :-)
UsuńZwaliło mnie z nóg, naprawdę, ja takich osiągnięć nie zebrałabym w kilka lat, a mam wrażenie, że bywam dość aktywna. Cieszę się, że mimo straty to był dla Ciebie dobry i ciekawy rok.
OdpowiedzUsuńZuzanka
To był wyjątkowo intensywny rok, to prawda. Wrażeń starczyłoby na dwa :-)
Usuń