Przejdź do głównej zawartości

Dwoistość.

Czasami jest ogromne zmęczenie. Bywa wtedy, że gdy słyszę ten język, który nie jest moim językiem, odczuwam nagłą irytację. Na słowa, które wyłapuję poprzez dialektowe zniekształcenie. I na te, których nie rozumiem i nawet nie umiałabym powtórzyć. Zżymam się milcząco na ludzi wokół, jestem obrażona - dlaczego mówią w dialekcie. Dlaczego nie po niemiecku. Dlaczego właściwie nie po polsku, do cholery. To przecież najpiękniejszy język - a oni, zamiast to docenić, bełkoczą po swojemu. Zupełnie jakby chcieli mi zrobić na złość. To przez nich nie mogę precyzyjnie wyrazić swoich myśli. Zubażam je, okaleczam, upraszczam. Odzieram z tiulu i koronek, wypycham w świat w jutowym worku, na żebry o bycie zrozumianą. A przecież mogliby mówić po polsku, w moim, właśnie moim języku. Dlaczego nie mówią?!

Czasami jest spokój. Pewność. Ten rodzaj, który wie, że jest dobrze. Że to jest najlepszy czas. Tu i teraz. Że wszystko jest dokładnie tak, jak być powinno. 
Kończę pracę. W toalecie szybko pozbywam się rajstop i balerin, wkładam zalotne sandałki, rozpuszczam włosy. Jeszcze soczewki i tusz, metamorfoza dla Ciebie, zrób to teraz, tylko pięć minut. Wygładzam sukienkę. Wychodzę na zewnątrz, słońce mocno grzeje. Słyszę wokół siebie obcy język. Dialekt. Niektóre słowa wyłapuję, innych nie - ale dźwięki są kojąco znajome. Przywodzą na myśl dobre skojarzenia. Uśmiecham się do siebie, bo właśnie tak brzmi dom.

Komentarze

  1. Co prawda problemów natury językowej nie mam, bo angielski w IE nie różni się aż tak bardzo od tego, czego uczyłam w się w szkole, ale na poziomie kulturowym bardzo się z tym wyznaniem utożsamiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Szwajcarska emerytura.

Co prawda, jest to w moim przypadku pieśń bardzo odległej przyszłości, niemniej jakiś czas temu uznałam, że pora temat zgłębić i przedsięwziąć coś konkretnego. Oczywiście, jest bardzo możliwe, że na przykład za pięć lat wielki meteoryt wymaże rasę ludzką z powierzchni tego pięknego globu, ale póki mamy status quo, lepiej jest sobie jednak tę przyszłość choć minimalnie zaplanować.
Emerytura w Szwajcarii składa się z trzech filarów. Dwa z nich są obowiązkowe, trzeci dobrowolny. 
Filar pierwszy to tak zwane AHV (Alters- und Hinterlassenenversicherung). Jest to, ujmując rzecz skrótowo, emerytura gwarantowana przez państwo (a także ubezpieczenie zapewniające rentę inwalidzką). Składki na ten cel odciągane są z pensji, a ich wysokość jest procentowa (dokładnie wynosi ona 8.4%), czyli osoby zarabiające lepiej będą wpłacać do kasy AHV więcej, niemniej nadwyżki zostaną w tym wypadku przeznaczone na "wyrównanie" dla osób zarabiających bardzo mało (tzw. system sprawiedliwości społeczn…

M(w)iejskie życie.

Dla tych, co tl;dr - #problemyświatazerowego, #życieniejestidealne
Czytam sobie bloga o Paryżu, tego oto. Żal mi ogromnie, że autorka praktycznie już nie pisze - bo rzadko zdarza się ktoś, kto z taką maestrią i lekkością potrafi odmalować rzeczywistość, w jakiej żyje - tak, że czuję, jakbym tam była. Czytając, myślę o tym, czego mi w Szwajcarii brakuje - brakuje dlatego, że kraj jest po prostu... fizycznie mały. Brakuje mi tu otóż - miast. Miast z prawdziwego zdarzenia, wielkich; takich, w których można się zgubić, które poznaje się latami, w których życie zamiera dopiero w samym środku nocy albo nawet nigdy. Jestem dzieckiem miejskim - w mieście się urodziłam, w mieście wychowałam, w mieście spędziłam większość życia. Małe szwajcarskie miasta, miasteczka i wioski cenię sobie, owszem - jako urokliwe miejsca do spacerów; obrazki do fotografowania, z których z zapałem wyłuskuję pojedyncze elementy - barwne, fascynujące, czasami śmieszne. Uwielbiam je i mam do nich ogromny sentyment. Na…

Nie dla psa kiełbasa! - czyli Wurst w niemieckim.

Powiedzenie z tytułu notki jest właściwie jedynym polskim przysłowiem/powiedzeniem/idiomem z kiełbasą w roli (częściowo, bo jest jeszcze pies!) głównej*. Jak widać, kiełbasa nie odgrywa w życiu Polaka specjalnej roli - a przynajmniej nie aż takiej, która odzwierciedliłaby się w języku.
Zupełnie inaczej ma się natomiast sprawa z niemieckim! Ktoś, co prawda, słysząc odpowiedź "wszystko mi jedno" ("es ist mir Wurst" - dosł. "kiełbasa mnie to"), pomyśleć mógłby, że kiełbasa zupełnie nie jest w tym języku istotna... Dalsze przykłady pokażą wszelako jasno i wyraźnie, iż jest wprost przeciwnie! Zacznijmy od powiedzenia: "Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei" ("wszystko ma swój koniec, tylko kiełbasa ma dwa"). Czy czytelny jest dla Państwa ten żal, że mimo iż wszystkie rzeczy się kończą, kiełbasa kończy się szybciej?... Żeby nie kończyła się tak szybko, możemy zawsze "eine Extrawurst kriegen" (dosł. "dostać jeszcze jedną …